- Pack
- sale
20uses
600
20uses
Alternative Products:
126, 52 € 0,316€/Hinged
117, 37 € 0,522€/Plastic
83, 99 € 0,933€/Plastic
The most convenient and safest way to serve take away meals is with the hinged high lid container in PP of 750 ml: on the one hand, you don’t have to worry about finding a compatible lid; on the other hand, you guarantee a tight seal without leakage. Without a doubt, a simple and professional container.
Have you heard of hinged lid packaging? These innovative containers are not only practical, but also guarantee a perfect airtight seal. Forget the constant search for the right lid; with the hinged lid, sealing is instant and secure - the ideal choice for those who value simplicity and functionality in one product!
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 1000ml / 1L |
| Design | Elegance |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Bisagra Micro PP |
| Total Capacity | 750ml |
| Shape | Rectangular |
| Height | 10,4 cm |
| Width | 12,3 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Length | 14,2 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 600 |
20uses
12284-50-18
900 Units
148, 24€
0,165€/250 ml
In Stock.
20uses
12286-50-12
600 Units
141, 11€
0,235€/500 ml
In Stock.
20uses
12291-50-6
300 Units
87, 76€
0,293€/600 ml
In Stock.
20uses
12292-50-6
300 Units
110, 51€
0,368€/800 ml
In Stock.
11020-50-7
350 Units
154, 50€
0,441€/Hinged
In Stock.
5351-50-8
400 Units
126, 52€
0,316€/Hinged
In Stock.
23000-25-9
225 Units
117, 37€
0,522€/Plastic
In Stock.
20uses
10531-15-6
90 Units
83, 99€
0,933€/Plastic
In Stock.
20uses
511222-50-6
300 Units
96, 20€
0,321€/Reusable
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions