- Pack
20uses
900
20uses
Alternative Products:
224, 03 € 0,249€/Hinged
-24% 108, 75 € 0,155€/Plastic
Plastic Container Microwave PP Transparente 375ml 12,3x11,4cm (900 Units)
The price is for a box of 900 Units.
See more products
Have you heard of hinged lid packaging? These innovative containers are not only practical, but also guarantee a perfect airtight seal. Forget the constant search for the right lid; with the hinged lid, sealing is instant and secure - the ideal choice for those who value simplicity and functionality in one product!
Discover the practicality of our PP plastic containers, carefully designed to meet the needs of businesses where take away and delivery services are essential. Wondering how these containers can improve your daily operations? They ensure your dishes reach customers in perfect condition, as if freshly prepared, combining functionality, durability, and an impeccable presentation.
What makes PP plastic, the material used to manufacture these containers, so special? Its high thermal resistance and practicality allow for safe and efficient storage and transport. In addition, they are microwave-safe, making it quick and easy to reheat food. Their versatility makes them the ideal solution for a wide variety of dishes, from hot meals to salads or side dishes.
Why choose our PP plastic containers? Here’s everything you need to know.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 375 ml |
| Design | Elegance |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Envases Redondos Micro PP |
| Total Capacity | 375 ml |
| Height | 7 cm |
| Width | 11,4 cm |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 12,3 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 900 |
5349-50-14
700 Units
135, 00€
0,193€/Hinged
In Stock.
11018-50-18
900 Units
224, 03€
0,249€/Hinged
In Stock.
5342-50-14
700 Units
-5% 108, 75€ Regular price 114,48 €
0,155€/Plastic
In Stock.
Warning: Undefined array key "nb_questions" in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
Warning: Attempt to read property "value" on null in /media/monouso.dev/website/var/cache/dev/smarty/compile/envalia/dc/83/fc/dc83fcbc390b5d7136f2372efdc0d9032d2e26fc_2.file.average-grade-stars.tpl.php on line 35
0 Questions