125uses
Transparent plastic cup made of PP 350 ml.
With this product also buy
20uses
4148-16
16 Units
8, 16€
0,510€/Reusable
In Stock.
9427-5-20
100 Units
62, 92€
0,629€/Durable
In Stock.
125uses
7827-20
20 Units
13, 49€
0,675€/Reusable
In Stock.
350uses
7776-1-6
6 Units
-30% 33, 10€ Regular price 47,04 €
5,517€/Reusable
In Stock.
15uses
11176-30
30 Units
-20% 13, 19€ Regular price 16,49 €
0,440€/Reusable
In Stock.
20uses
12338-15
15 Units
-20% 2, 94€ Regular price 3,68 €
0,196€/PP
In Stock.
See more products
PP plastic cups have earned a special place in the world of hospitality and events thanks to their balance of strength and versatility. What makes them stand out? Pretty much everything. They are ideal for use in many environments, such as swimming pools or outdoor spaces, as they don't break easily if dropped.
So, what is PP? Polypropylene is a widely used plastic that is characterised by its durability and reusability. These qualities make PP plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to know more about what PP cups can offer you? We tell you all about them!
Designed for multiple uses, this product can be reused without losing its functionality. Its durable material extends its lifespan, making it a practical and cost-effective option for everyday use. Proper cleaning after each use is recommended to maintain its properties.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 350 ml |
| Design | Cocktail |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Vasos Reutilizables PP Irrompibles Durables |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total Capacity | 350 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 8,4 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 9,5 cm |
| Width | 8,4 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 20 |
125uses
7826-20
20 Units
12, 77€
0,638€/Reusable
In Stock.
125uses
7825-20
20 Units
12, 77€
0,638€/Reusable
In Stock.
Product Reviews / Q&A