- Pack
125uses
200
Wine and Water glass made of PS plastic, Transparent with Black foot.
Accesories
With this product also buy
9583-50
50 Units
30, 87€
0,617€/Bamboo
In Stock.
125uses
7585B2-20
20 Units
17, 90€
0,895€/Reusable
In Stock.
See more products
Are you looking to organise a stylish but safe event at the same time? With PS plastic glasses that's done. Designed to combine elegance and convenience in one product, these reusable glasses are the best kept secret of any successful event. But what makes these cups so special?
Let's talk about the manufacturing material, polystyrene, PS. This material is known for its crystal clear appearance, which brings a touch of sophistication to your events without the risk of breakage commonly associated with glass. PS plastic cups are strong, lightweight and easy to handle, making them the ideal choice for outdoor celebrations or any event where safety and practicality are paramount.
Do you want to know all the advantages that PS cups can offer you? We tell you about them.
| Colour | Black |
|---|---|
| Total Dimensions | 300ml |
| Design | Economic |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Glass |
| Total Capacity | 300ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 8,5 cm |
| Shape | Concave |
| Height | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 200 |
125uses
7649B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/Lime green
In Stock.
125uses
7648B2-20-10
200 Units
120, 18€
0,601€/Turquoise
In Stock.
125uses
7637B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/Cream
In Stock.
125uses
7652B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/Beige
In Stock.
125uses
7653B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/Yellow
In Stock.
125uses
7638B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/White
In Stock.
125uses
7643B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/Transparent
In Stock.
125uses
7654B2-20-10
200 Units
137, 69€
0,688€/White Pearl
In Stock.
Product Reviews / Q&A