- Pack
20uses
200
Reusable Pint Cup PS Cristal 600ml (200 Units)
3014-25-8
200 Units
61, 47€
0,307€/Reusable
In Stock.
Reusable Wine Glass PS Injection Moulding transparent with a capacity of 240ml.
With this product also buy
20uses
3014-25-8
200 Units
61, 47€
0,307€/Reusable
In Stock.
20uses
60002-25
25 Units
7, 11€
0,285€/Reusable
In Stock.
110685-50
50 Units
5, 83€
0,117€/Sugarcane
In Stock.
13456-50
50 Units
7, 14€
0,143€/Dessert
In Stock.
20uses
13772-20
20 Units
1, 36€
0,068€/Reusable
In Stock.
15uses
13774-20
20 Units
1, 40€
0,070€/Reusable
In Stock.
See more products
Are you looking for the perfect combination of elegance and practicality for your business or event? PS Cristal plastic cups are the answer. Not only do they add a touch of sophistication, but they are also incredibly versatile and reusable.
So what is PS Cristal? PS (Polystyrene Crystal) is a type of plastic that has been carefully crafted to mimic the appearance of glass. This imitation is so amazingly realistic that your guests won't even notice the difference. The result? Glassware that is just as elegant as glass, but without the risk of breakage and at a much more affordable price.
Want to know more reasons why you should choose glass PS plastic cups?
Designed for multiple uses, this product can be reused without losing its functionality. Its durable material extends its lifespan, making it a practical and cost-effective option for everyday use. Proper cleaning after each use is recommended to maintain its properties.
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Design | Classic |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Vasos Reutilizables PS Cristal Duros |
| Total Capacity | 240ml 8Oz |
| Top diameter | 7,8 cm |
| Shape | Cylinder |
| Width | 7,8 cm |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 24.5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Reusable Luxury |
| Price for | 12 |
125uses
7500-25
25 Units
10, 04€
0,402€/Reusable
In Stock.
125uses
7718-20
20 Units
7, 48€
0,374€/Reusable
In Stock.
125uses
7716-50
50 Units
15, 37€
0,307€/Reusable
In Stock.
15uses
11176-30
30 Units
-20% 13, 19€ Regular price 16,49 €
0,440€/Reusable
In Stock.
Product Reviews / Q&A