- Pack
1.000
ZIP bags 5.5x5.5 cm with pressure self-seal, transparent and 200-gauge thickness.
See more products
Zip lock bags have revolutionised the world of storage and organisation by offering a quick and easy solution for opening and closing. These bags are perfect for organising freezers, work stations or pantries. Their transparency allows for quick viewing of the contents as they are clear plastic bags.
This airtight closure mechanism provides a secure seal that protects the contents of the bag from water, air and cold temperatures.
Our product is Ok Home Compost marked. It is capable of biodegrading in a home-composting environment into compost. This also applies to all its components, inks and additives.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 5,5x5,5cm |
| Design | Luxury |
| Material | PE (Polyethylene) |
| Product type | Mantel |
| Uses | Carrier |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 0,10 cm |
| Width | 5,50 cm |
| Certificate 3 | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Length | 5,50 cm |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 1.000 |
4465-100-10
1.000 Units
15, 10€
0,015€/5,5x5,5cm
In Stock.
4471-100-10
1.000 Units
32, 60€
0,033€/10x15cm
In Stock.
4472-100-10
1.000 Units
28, 05€
0,028€/11x11cm
In Stock.
4473-100-10
1.000 Units
41, 31€
0,041€/12x18cm
In Stock.
4474-100-10
1.000 Units
38, 30€
0,038€/14x14cm
In Stock.
4475-100-10
1.000 Units
59, 17€
0,059€/16x22cm
In Stock.
4476-100-10
1.000 Units
73, 59€
0,074€/18x25cm
In Stock.
4477-100-10
1.000 Units
66, 39€
0,066€/20x20cm
In Stock.
4479-100-10
1.000 Units
110, 16€
0,110€/23x32cm
In Stock.
4481-100-10
1.000 Units
179, 09€
0,179€/30x40cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A