125uses
Reusable Plastic Stemmed Flute for Sparkling Wine or Champagne of 140ml capacity, Transparent colour and Grey Foot.
Accesories
With this product also buy
5136-25
25 Units
4, 11€
0,165€/Paper
In Stock.
5136-25-40
1.000 Units
115, 12€
0,115€/Paper
In Stock.
4085-42-40
1.680 Units
174, 97€
0,104€/Paper
In Stock.
34027-10-6
60 Units
147, 35€
2,456€/Foil
In Stock.
39004-25
25 Units
10, 09€
0,404€/Paper
In Stock.
39004-25-10
250 Units
70, 66€
0,283€/Paper
In Stock.
See more products
When it comes to fully enjoying a celebration, safety plays a key role, and PS Durable plastic cups are the perfect answer. These cups combine the beauty and transparency of glass with the safety of unbreakability, giving you the best solution for serving your drinks in confidence and style.
Made from PS, polystyrene, these cups are tough and virtually unbreakable, meaning you can forget about worries of breakage at the wrong time. Their exceptional durability allows them to be reused time and time again, making them your best ally for elegant and sustainable events.
Want to know why PS cups are the best solution for serving your drinks?
| Colour | Grey |
|---|---|
| Total Dimensions | 140 ml |
| Design | Mineral |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Beer Glass |
| Aperture | 12 cm |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total Capacity | 140 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 5,5 cm |
| Shape | Concave |
| Height | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 6 |