- Pack
- sale
500uses
54
Unbreakable plates of 22,5cm of diameter, in White color. They are ideal for any type of food: outdoors, at home, in the park, at school or even on a trip.
It stands out for the following characteristics:
With this product also buy
500uses
7761-6-17
102 Units
217, 61€
2,133€/Reusable
In Stock.
500uses
13156-6-9
54 Units
.
125uses
13704-50-20
1.000 Units
124, 43€
0,124€/Reusable
In Stock.
See more products
Are you looking for a versatile and reusable tableware that fits perfectly to any moment or event? Here it is! From Monouso we would like to introduce you to the durable tableware par excellence and with it the CPET Stoven unbreakable plates.
The STOVEN range has been created to satisfy the most demanding customers and is made from the latest generation of technopolymers developed for food grade applications, which make it particularly resistant to high temperatures, to the point that it can also be used in traditional ovens up to 150 °C.
What advantage will it be for you to have these dishes in your kitchen? We tell you:
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
Suitable for use in traditional ovens, with the total certainty that it will not deform or deteriorate as long as the product is used correctly and responsibly, following the instructions given.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø22,5cm |
| Design | Stoven |
| Material | CPET |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 22,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 2,2 cm |
| Traditional Oven | Si |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 54 |