Wooden tray 26,5x21,5x5,5 cm. Thanks to its sophisticated design, it is perfect for all kinds of presentations and events.
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
Suitable for use in the microwave. It heats up quickly and safely, as it resists without any problem and does not deform or deteriorate. We recommend checking the technical data sheet for a safe and responsible use.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 26,5x21,5x2cm |
| Design | Rustic |
| Material | Wooden |
| Product type | Tray |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2 cm |
| Width | 21,50 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 26,5 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 25 |
9369-1
1 Units
-12% 3, 92€ Regular price 4,45 €
3,918€/40x28cm
In Stock.