- New
Add a touch of color and sustainability to your service with our 270 ml (9 oz) paper cups with Ø8 cm in green, a practical and versatile option for coffee, infusions and small takeaway drinks. Designed for everyday use in hospitality, they combine strength, functionality and a modern look.
Compatible with lids available in the Accessories section.
Accesories
With this product also buy
39001-25
25 Units
2, 80€
0,112€/Paper
In Stock.
4977-50
50 Units
2, 89€
0,058€/Paper
In Stock.
13087-10
10 Units
1, 84€
0,184€/Black
In Stock.
Although most people think that their use is limited to coffee cups, in reality you can enjoy them in many other occasions and moments.
You will find them in all sizes and shapes: with or without lids, economical and with a wide variety of designs and colours to serve a good hot coffee or enjoy any cold drink. Whether you're looking for your customers to enjoy a hot coffee or a refreshing cold drink, our cardboard cups, also known as paper cups, are the most convenient and versatile solution on the market.
If you have a take-away business, you already know that they are essential. And the fact is that cardboard cups have many advantages:
Recycle this product without any problem once its useful life is over. You only have to pay attention to the material it is made of to know in which container you will have to dispose of it.
The PEFC label certifies that our product comes from sustainably managed forests and controlled sources, thus contributing to environmental sustainability.
The recyclable cardboard cups have a thin PE coating on the inside for added safety. This material (polyethylene) is a very strong and flexible type of plastic that makes the cardboard waterproof, so that it does not deform or soften when not in contact with liquid.
To give it a second life and recycle it, the consumer must dispose of this PE laminated cup in the cardboard container.
| Colour | Green |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø8cm |
| Design | Colors |
| Material | Cardboard |
| Product type | Paper Cups for Hot Drinks |
| Uses |
Cold and Hot Drinks Take Away |
| Total Capacity | 270 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 8 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 9,00 cm |
| Certificate PEFC | SI |
| Compostable | No |
| Freezing | No |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 250 g/m² |
| Traditional Oven | No |
| Microwave | No |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | No |
| Type | Tableware |
| Maximun Use Temperature | 90ºC |
| Minimum Use Temperature | -40ºC |
| Price for | 20 |
9542-20
20 Units
3, 05€
0,152€/Paper
In Stock.
13087-10
10 Units
1, 84€
0,184€/Black
In Stock.
9546-20
20 Units
3, 05€
0,152€/Paper
In Stock.
9544-20
20 Units
2, 77€
0,139€/Paper
In Stock.
9543-20
20 Units
2, 02€
0,101€/Black
In Stock.
9545-20
20 Units
3, 05€
0,152€/Lime
In Stock.
Product Reviews / Q&A