Paper Plate Round Shape White 14cm.
Accesories
With this product also buy
52005-100
100 Units
44, 75€
0,447€/Paper
In Stock.
6331-20
20 Units
10, 64€
0,532€/Paper
In Stock.
4403-10
10 Units
4, 22€
0,422€/Cardboard
In Stock.
11892-100
100 Units
7, 95€
0,079€/PLA
In Stock.
11894-100
100 Units
7, 45€
0,075€/Lid
In Stock.
12174-100
100 Units
6, 34€
0,063€/Paper
In Stock.
See more products
This product is compostable. Once disposed of in the organic bin, and under controlled conditions in industrial composting plants, they are converted into compost, thus closing a sustainable cycle.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø14cm |
| Design | Classic |
| Material | Cardboard |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Diameter | 14 cm |
| Top diameter | 11 cm |
| Shape | Round |
| Height | 1,50 cm |
| Width | 14,00 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 450 g/m² |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 14,00 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 100 |
52017-1
1 Units
-20% 1, 02€ Regular price 1,27 €
1,016€/Ø38cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A