- Pack
1.000
7x10 cm Transparent Bi-Oriented Polypropylene Bags (Crystal Effect) without closure, G130 (0.032 mm).
Accesories
See more products
Discover the perfect solution for storing food and improving the customer experience with practical block bags. These bags are commonly used in greengrocers, butchers and other types of shops where bulk products are sold.
With the practical block format, these market bags offer fast and efficient service to your business. By choosing these eco-friendly bags, you not only benefit your customers, but also contribute to the environment. Take advantage of their versatility and sustainability to stand out in your industry and promote responsible practices.
Our product is Ok Home Compost marked. It is capable of biodegrading in a home-composting environment into compost. This also applies to all its components, inks and additives.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 7x10cm |
| Design | Cristal |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Bolsas de Celofán BO-PP |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 0,10 cm |
| Width | 7,00 cm |
| Certificate 3 | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48194000 |
| Length | 10,00 cm |
| Micronage | 32,5 µm |
| Type | Bolsas |
| Price for | 1.000 |
4508-100-10
1.000 Units
26, 80€
0,027€/5,5x30cm
In Stock.
4512-100-10
1.000 Units
24, 27€
0,024€/10x15cm
In Stock.
4514-100-10
1.000 Units
31, 39€
0,031€/12x18cm
In Stock.
4535-100-10
1.000 Units
39, 57€
0,040€/14x14cm
In Stock.
4515-100-10
1.000 Units
41, 97€
0,042€/15x22cm
In Stock.
4518-100-10
1.000 Units
71, 17€
0,071€/22x32cm
In Stock.
4519-100-10
1.000 Units
87, 63€
0,088€/25x35cm
In Stock.
Product Reviews / Q&A