20uses
Plastic Tasting Cup PS Clear 4x4x7cm (20 Units)
With this product also buy
10159-100
100 Units
2, 52€
0,025€/Bamboo
In Stock.
13456-50
50 Units
7, 14€
0,143€/Dessert
In Stock.
13470-50
50 Units
3, 32€
0,066€/Lid
In Stock.
See more products
Why settle for ordinary when you can elevate your guests' dining experience? Visualise the possibility of presenting your finest dishes in a way that is not only functional, but also aesthetically captivating. Our miniature PS plastic tasting glasses not only serve as containers, but are also the key to creating a unique culinary experience at every event.
Behind the impeccable appearance of these miniature tasting glasses is polystyrene (PS), a material that redefines practicality without sacrificing elegance. This high-quality plastic not only ensures strength and practicality, but also provides the perfect canvas to enhance the presentation of your dishes.
But what makes these miniature PS tasting glasses so exceptional?
Designed for multiple uses, this product can be reused without losing its functionality. Its durable material extends its lifespan, making it a practical and cost-effective option for everyday use. Proper cleaning after each use is recommended to maintain its properties.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 4x4x7cm |
| Design | Mozaïk |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Mini Vasos Degustación |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Cylinder |
| Height | 7 cm |
| Width | 4 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Reusable | Yes |
| Type | |
| Price for | 20 |
20uses
7051-20
20 Units
-20% 4, 12€ Regular price 5,15 €
0,206€/White
In Stock.
20uses
7051-20
20 Units
-20% 4, 12€ Regular price 5,15 €
0,206€/Plastic
In Stock.
125uses
640444-25
25 Units
6, 75€
0,270€/Reusable
In Stock.
9498-25
25 Units
4, 32€
0,173€/Reusable
In Stock.
20uses
7052-20-10
200 Units
55, 22€
0,276€/Plastic
In Stock.
Product Reviews / Q&A